Jary to wioska położona w pobliżu aglomeracji wrocławskiej. To właśnie tam w latach 1996-97 gitarzysta Michał Soroko i perkusista Marcin "Dober" Dobrzański zaczęli tworzyć podwaliny późniejszego zespołu, próbując wydobywać dźwięki z gitar klasy "kosmos", radia tranzystorowego i plastykowych wiader oklejonych taśmami. Od tamtego czasu, z różnym skutkiem, rozwój umiejętności technicznych jak i sprzętu ulegały sukcesywnym przemianom. Skład, który wyszedł z garażu na scenę uformowany został jesienią 2000. Wiosną następnego roku zespół nagrał swoje pierwsze demo. Moment ten stał się początkiem intensywnego koncertowania po Wrocławiu i okolicach, które z niewielkimi zmianami w składzie trwało do końca lat studenckich tj. do roku 2004.

Koncert zespołu JARY, Klub Liverpool, 06.09.2012 (czw.), g. 19:00
Koncert zespołu JARY, Klub Liverpool, 06.09.2012 (czw.), g. 19:00

Inspiracje muzyczne zespołu to powrót do korzeni klasycznego rocka w bliskim sąsiedztwie z bluesem i boogie. Domeną Jarów są ich własne numery wspierane coverami klasyki gatunku. Zespół trzyma się świeżego, ale jednocześnie tradycyjnego brzmienia gitarowych przesterów lampowych oraz szczelnie trzymającej "groove" energetycznej sekcji rytmicznej. Po kilkuletniej przerwie organizacyjno-socjalnej Jary wróciły obecnie do koncertowania. Spoiwo ich przyjaźni i wspólnej zabawy zadziałało. Tym spoiwem jest rock'n'roll.

Obecny skład zespołu:
-Marcin Dobrzański - perkusja
-Łukasz Dobrzański - gitara
-Marek Mikos - bas
-Michał Soroko - gitara, wokal
-Krzysiek Świejkowski - gitara, wokal, kompozytor dominujący, obecnie na emigracji, ale kiedy tylko może - pojawia się na próbach i koncertach


Koncert w Wołowie Doober

Mikos Sorock & Kinoo